Zastosowanie lecznicze

L-karnityna jest potrzebna każdemu człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania, ale lekarze często polecają jej dodatkowe dawki w celu zwalczania wielu dolegliwości i zapobiegania schorzeniom natury kardiologicznej. Zastosowanie lecznicze l-karnityny jest dosyć szerokie. Na dużą skalę wykorzystują ją sportowcy w celu zwiększenia efektywności treningu, ale wskazuje się też na konieczność przyjmowania l-karnityny w przypadku różnego rodzaju zaburzeń.

Przede wszystkim stosuje się ją w profilaktyce chorób mięśnia sercowego, takich jak niedotlenienie serca i związane z nimi migotanie przedsionków, zaburzenia rytmu pracy serca oraz siły jego skurczów. L-karnityna jest stosowana w medycynie w celu zapobiegania chorobie niedokrwiennej serca oraz zaburzeniom funkcjonowania krążenia obwodowego, którego symptomem są skurcze kończyn górnych i dolnych.

Nie tylko kardiolodzy polecają swoim pacjentom przyjmowanie l-karnityny, czynią to również dietetycy jako element zwalczania zbędnych kilogramów. właściwości odchudzające l-karnityny polegająca tym, że usprawnia i przyspiesza ona transport długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie następują procesy energetyczne, czyli spalanie tłuszczu i zamienianie go na energię. W ten sposób l-karnityna nie tylko pomaga zredukować tkankę tłuszczową, ale również zapobiega jej magazynowaniu.

L-karnityna znajduje swoje zastosowanie medyczne także w przypadku osób cierpiących na zaburzenia gospodarki cholesterolowej. Substancja ta w naturalny sposób obniża poziom trójglicerydów oraz cholesterolu LDL (zwanego powszechnie „złym”), a tym samym podnosi poziom HDL („dobrego” cholesterolu). Dzięki tej właściwości l-karnityna pomaga uniknąć choroby wieńcowej, miażdżycy tętnic, niewydolności krążeniowej oraz choroby wieńcowej.

Od pewnego czasu l-karnityna jest wykorzystywana w leczeniu męskiej niepłodności, spowodowanej zbyt małą ruchliwością plemników. L-karnityna w dużym stopniu poprawia jakość spermy, ponieważ nie tylko podnosi ruchliwość plemników, ale również przedłuża ich żywotność.

Ponieważ l-karnityna wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego, stosuje się pomocniczo u pacjentów cierpiących na AIDS. Oddziaływanie na układ nerwowy, charakteryzujące się poprawianiem zdolności do koncentracji uwagi i zapamiętywania, powoduje, iż l-karnityna jest także pomocniczo wykorzystywana w chorobie Alzheimera.

L-karnityna podawana jest również osobom, chorym na nowotwory, które przyjmują leki onkologiczne (cytostatyczne), ponieważ znacznie obniża ona toksyczność tego typu farmaceutyków.

Dodaj komentarz