Zastosowanie lecznicze

L-karnityna jest potrzebna każdemu człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania, ale lekarze często polecają jej dodatkowe dawki w celu zwalczania wielu dolegliwości i zapobiegania schorzeniom natury kardiologicznej. Zastosowanie lecznicze l-karnityny jest dosyć szerokie. Na dużą skalę wykorzystują ją sportowcy w celu zwiększenia efektywności treningu, ale wskazuje się też na konieczność przyjmowania l-karnityny w przypadku różnego rodzaju zaburzeń.

Przede wszystkim stosuje się ją w profilaktyce chorób mięśnia sercowego, takich jak niedotlenienie serca i związane z nimi migotanie przedsionków, zaburzenia rytmu pracy serca oraz siły jego skurczów. L-karnityna jest stosowana w medycynie w celu zapobiegania chorobie niedokrwiennej serca oraz zaburzeniom funkcjonowania krążenia obwodowego, którego symptomem są skurcze kończyn górnych i dolnych.

Nie tylko kardiolodzy polecają swoim pacjentom przyjmowanie l-karnityny, czynią to również dietetycy jako element zwalczania zbędnych kilogramów. właściwości odchudzające l-karnityny polegająca tym, że usprawnia i przyspiesza ona transport długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie następują procesy energetyczne, czyli spalanie tłuszczu i zamienianie go na energię. W ten sposób l-karnityna nie tylko pomaga zredukować tkankę tłuszczową, ale również zapobiega jej magazynowaniu.

L-karnityna znajduje swoje zastosowanie medyczne także w przypadku osób cierpiących na zaburzenia gospodarki cholesterolowej. Substancja ta w naturalny sposób obniża poziom trójglicerydów oraz cholesterolu LDL (zwanego powszechnie „złym”), a tym samym podnosi poziom HDL („dobrego” cholesterolu). Dzięki tej właściwości l-karnityna pomaga uniknąć choroby wieńcowej, miażdżycy tętnic, niewydolności krążeniowej oraz choroby wieńcowej.

Od pewnego czasu l-karnityna jest wykorzystywana w leczeniu męskiej niepłodności, spowodowanej zbyt małą ruchliwością plemników. L-karnityna w dużym stopniu poprawia jakość spermy, ponieważ nie tylko podnosi ruchliwość plemników, ale również przedłuża ich żywotność.

Ponieważ l-karnityna wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego, stosuje się pomocniczo u pacjentów cierpiących na AIDS. Oddziaływanie na układ nerwowy, charakteryzujące się poprawianiem zdolności do koncentracji uwagi i zapamiętywania, powoduje, iż l-karnityna jest także pomocniczo wykorzystywana w chorobie Alzheimera.

L-karnityna podawana jest również osobom, chorym na nowotwory, które przyjmują leki onkologiczne (cytostatyczne), ponieważ znacznie obniża ona toksyczność tego typu farmaceutyków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *