Suplementacja

Mimo iż l-karnityna znajduje się w pożywieniu, to niekiedy zachodzi potrzeba dodatkowej suplementacji tej substancji. Jest to wskazane przede wszystkim w przypadku osób będących na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, ponieważ w warzywach i owocach znajdują się tylko śladowe ilości l-karnityny, które nie są w stanie pokryć dobowego zapotrzebowania na nią.

Suplementy na bazie l-karnityny są polecane sportowcom. Długotrwały trening siłowy powoduje, że poziom naturalnej l-karnityny w organizmie sportowców spada. W celu utrzymania odpowiednio wysokiego stężenia l-karnityny zaleca się przyjmowanie jej pod postacią suplementów. Dzięki temu intensywny trening może trwać dłużej, możliwe jest także podejmowanie większego wysiłku fizycznego. Suplementy z l-karnityną zmniejszają również zmęczenie powysiłkowe. Za tego powodu są one polecane także osobom, których praca wymaga ciężkiego wysiłku fizycznego.

Ponieważ l-karnityna wspomaga procesy spalania tkanki tłuszczowej poprzez zwiększenie efektywności transportu kwasów tłuszczowych do mitochondriów, suplementy z tą substancją często są wykorzystywane w zwalczaniu nadwagi i otyłości. Pod jej wpływem tkanka tłuszczowa zostaje zamieniana na energię.

Udowodniono, że l-karnityna podnosi jakość spermy, przedłuża żywotność plemników i zwiększa ich ruchliwość. Suplementacja l-karnityny jest zatem istotna w leczeniu męskiej niepłodności, spowodowanej znikomą ruchliwością plemników.

L-karnityna odgrywa istotną rolę w regulowaniu gospodarki lipidowej oraz cholesterolowej. Obniża ona poziom trójglicerydów we krwi oraz „złego” cholesterolu LDL i jednocześnie podnosi stężenie „dobrego” cholesterolu HDL. Z tego względu jej suplementacja jest zalecana osobom znajdującym się w grupie ryzyka chorób powodowanych nieprawidłowymi wskaźnikami cholesterolu.

Wskazaniem do stosowania suplementacji l-karnityny jest grupa schorzeń układu krążenia. Ochrania ona mięsień sercowy w chorobie niedokrwiennej, zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego i stanowi istotny element profilaktyki takich schorzeń, jak migotanie przedsionków na skutek niedotlenienia serca, arytmia i zaburzenia krążenia obwodowego, powodujące drętwienie nóg i rąk.

Suplementy z l-karnityną występują najczęściej pod postacią tabletek lub kapsułek, które należy dawkować zgodnie z zaleceniami producenta (z reguły jedna lub dwie tabletki na dobę). Nie wolno przekraczać zalecanej dawki dobowej. Wynosi ona średnio 15-20 mg dziennie, ale osoby ciężko pracujące fizycznie oraz intensywnie trenujące mogą spożywać nawet 1 -2 g l-karnityny na dobę.

Dodaj komentarz