Spalacze tluszczu i związek z l-karnityną

Spalacze tłuszczu, znane również pod nazwami reduktory tłuszczu oraz fat burnery, są to suplementy diety, które mają na celu rozbijanie komórek tłuszczowych, czego skutkiem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Działanie spalaczy tłuszczu polega na pobudzaniu procesu termogenezy, czyli wzrostu ciepła w tkance tłuszczowej. Na skutek podniesienia się temperatury następuje „spalanie” tkanki tłuszczowej.

Wytwarzanie zwiększonej ilości ciepła na skutek przyjmowania spalaczy tłuszczu ma związek ze zużyciem większej ilości energii. Zjawisko termogenezy ma istotny wpływ na utrzymywanie w normie masy ciała.

Należy mieć na uwadze, że samo zażywanie spalaczy tłuszczu nie spowoduje redukcji tkanki tłuszczowej – aby procesy termogenezy zostały uruchomione, potrzebne jest podjęcie wysiłku fizycznego. Z tego względu stosowanie fat burnerów należy łączyć z aktywnością fizyczną.

Substancje, które uaktywniają proces termogenezy, to termogeniki. Są one wykorzystywane w komponowaniu składu spalaczy tłuszczu w taki sposób, aby fat burner stymulował termogenezę nie tylko podczas wysiłku fizycznego, ale w pewnym stopniu również w stanie spoczynkowym.

Najsilniejsze działanie termogenne posiada białko, dlatego to właśnie ono najczęściej stanowi główną substancję biologicznie czynną w suplementach zwanych potocznie spalaczami tłuszczu. Inne składniki wykorzystywane w produkcji spalaczy tłuszczu, to m.in. kofeina, wyciąg z zielonej herbaty, guarana, kwas linolowy CLA, a także l-karnityna.

L-karnityna nie jest jednak typowym spalaczem tłuszczu, ponieważ nie powoduje bezpośrednio procesu termogenezy. Nie zalicza się jej do termogeników, ale do aktywatorów metabolizmu. Wykazuje jednak pewne właściwości, które są pomocne w regulowaniu masy ciała poprzez redukowanie tkanki tłuszczowej.

Główną funkcją l-karnityny w ludzkim organizmie jest usprawnienie i przyspieszanie transportu kwasów tłuszczowych składających się z długich łańcuchów do mitochondriów. To właśnie w mitochondriach zachodzą procesy energetyczne, które umożliwiają przemianę tłuszczu na energię. A zatem l-karnityna nie stymuluje termogenezy i nie wywołuje rozpadu tkanki tłuszczowej, ale stanowi aktywator metaboliczny – oznacza to, że usprawnia metabolizm tłuszczu, podnosi ilość energii pochodzącej z tkanki tłuszczowej oraz przyspiesza transport kwasów tłuszczowych do komórek. L-karnityna to najsilniejszy aktywator metaboliczny, dlatego często dodawany jest do spalaczy tłuszczu. Można go stosować także łącznie z fat burnerami, które nie zawierają jej w swoim składzie.

Jedno przemyślenie nt. „Spalacze tluszczu i związek z l-karnityną”

  1. witam,chciałabym zasiegnąć informacji na temat spalania tkanki tłuszczowej.a mianowicie chodzi mi o pozbycie sie z brzucha tkanki tłuszczowej.jestem po dwóch ciążach jednak moja kondycja fizyczna jest dobra…druga rzecz to cellulit.jak mam sie tego pozbyć.?

Dodaj komentarz