Skutki uboczne

O skutkach ubocznych wywoływanych przez l-karnitynę nie można powiedzieć zbyt wiele, ponieważ praktycznie takowe nie występują, a jeżeli już się pojawią, to nie są szczególnie groźne dla ludzkiego zdrowia i mają charakter przejściowy. L-karnityna w postaci naturalnej jest produkowana przez ludzki organizm, a zatem jest dobrze tolerowana przez ludzki ustrój i nie jest w stanie mu zaszkodzić. Wręcz przeciwnie – jest niezbędnym składnikiem, który pozwala cieszyć się doskonałym zdrowiem.

Efekty uboczne l-karnityny pojawiają się niezwykle rzadko i z reguły dotyczą funkcjonowania układu pokarmowego. Jej przyjmowanie może prowadzić do przemijającej biegunki. Należy mieć na uwadze, że biegunka może doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego konieczne jest uzupełnianie zapasów płynów w ilości przynajmniej dwóch, a nawet trzech litrów na dobę. W zahamowaniu biegunki pomagają leki przeciwbiegunkowe, dostępne w aptece bez recepty.

Innym skutkiem ubocznym, jaki może wywołać l-karnityna, są nudności, które także są przemijające. W celu wyeliminowania nudności należy jeść herbatniki, sucharki i pestki z dyni. Czasami przyjmowaniu l-karnityny towarzyszy ból brzucha, lecz nie jest on uporczywy.

Skutki uboczne, towarzyszące przyjmowaniu l-karnityny, mogą pojawić się na skutek jej przedawkowania. Dzienna dobowa dawka l-karnityny jest uzależniona od trybu życia i indywidualnych predyspozycji każdego człowieka.

Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia i dobrze zbilansowaną dietę, powinny przyjmować zaledwie 15 do 20 mg i jest to dawka w zupełności wystarczająca.

Większe dawki powinni przyjmować wegetarianie i osoby borykające się z problemem nadwagi i otyłości. Stosunkowo duże ilości l-karnityny, czyli nawet 1 do 2 gramów na dobę, są zalecane sportowcom, osobom uprawiającym aktywność fizyczną stopniu intensywnym oraz ciężko pracujące fizycznie.

Pomiędzy dawkowaniem l-karnityny, a prawdopodobieństwem wywołania przez nią działań niepożądanych, zachodzi istotna zależność. Jednak nawet przyjęcie bardzo dużej dawki l-karnityny nie jest w stanie w poważny sposób zaszkodzić ludzkiemu organizmowi, ponieważ jej nadmiar jest usuwany wraz z moczem.
Rzadkość występowania skutków ubocznych l-karnityny oraz ich znikomy wpływ na ludzkie zdrowie potwierdzają wyniki licznych badań klinicznych. L-karnityna jest substancja tak bezpieczną, że bez obaw mogą ją stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. L-karnityna nie oddziałuje w sposób negatywny na płód ani na dziecko przyjmujące mleko matki.

Dodaj komentarz