L-karnityna a układ nerwowy

Mówiąc o l-karnitynie najczęściej chwali się jej pozytywny wpływ na gospodarkę lipidową, układ mięśniowy i układ krążenia, ale trzeba wiedzieć, że pochodna l-karnityny, l-acetylo-karnityna (ALC), doskonale wpływa również na centralny układ nerwowy.

Właściwości te zostały przebadane na grupie młodych osób z zahamowaniami umysłowymi. Okazało się, że długotrwałe podawanie l-acetylo-karnityny tym osobom spowodowało zwiększenie zdolności do uczenia się, zapamiętywania i koncentracji uwagi, poprawiło także refleks. Stwierdzono, że l-karnityna wpływa na pracę neurotransmiterów, które odpowiadają m.in. za nasze samopoczucie (dopamina, serotonina), dlatego substancja ta w pewnym stopniu poprawia nastrój oraz uodparnia na stres. L-karnityna zapobiega zmianom zwyrodnieniowym w nauronakch produkujących dopaminę.

Równie dobre wyniki otrzymano w badaniu osób cierpiących na chorobę Alzheimera. U chorych na Alzheimera, po kilku miesiącach przyjmowania l-karnitny, zaobserwowano widoczną poprawę zapamiętywania oraz lepszą zdolność do skupienia uwagi na aktualnie wykonywanych czynnościach. Z tego względu l-karnityna jest często zalecana przez lekarzy dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera oraz Parkinsona, jako metoda pomocnicza, uzupełniająca leczenie farmakologiczne.

Ze względu na usprawnianie funkcjonowania centralnego układu nerwowego, l-karnityna bywa zalecana osobom starszym, u których wraz z wiekiem funkcje umysłowe stają się mniej wydajne. U osób w podeszłym wieku l-acetylo-karnityna poprawia zdolność do koncentracji uwagi, usprawnia myślenie logiczne, a ponadto wpływa pozytywnie na lokomocję., motorykę małą i motorykę dużą.

Układ nerwowy odpowiada nie tylko za funkcje umysłowe, ale również za wszystkie funkcje czynnościowo-ruchowe ludzkiego ciała. Dlatego jego funkcjonowanie ma ogromny wpływ na efekty treningu fizycznego, który przynosi optymalne rezultaty tylko wtedy, gdy centralny układ nerwowy działa bez zarzutu. Oddziaływanie l-karnityny na układ nerwowy powoduje nie tylko polepszenie funkcji umysłowych, takich jak pamięć i koncentracja, ale również funkcji ruchowych, czyli m.in. lokomocji, motoryki oraz koordynacji ruchowo-wzrokowej.

L-acetylo-karnityna działa stymulująco oraz ochronnie na komórki nerwowe, spowalnia procesy starzenia się mózgu i hipokampa odpowiedzialnego za zapamiętywanie oraz chroni neurony. Dzieje się tak, ponieważ l-karnityna ma udział w stymulowaniu produkcji acetylocholiny, neuroprzekaźnika, który wpływa na połączenia nerwów i mięśni oraz utrwala ślady pamięciowe.

Dodaj komentarz