L-karnityna a nieplodnosc

Męska niepłodność czynnościowa jest schorzeniem, które przejściowo obniża zdolność plemników do zapłodnienia komórki jajowej. Jest to spowodowane niską jakością spermy, czyli mała żywotnością, liczebnością oraz ruchliwością plemników. L-karnityna może pomóc w usunięciu tej przyczyny niepłodności.
Nie oznacza to, że stanowi ona panaceum na każdy rodzaj niepłodności, ponieważ niektóre przypadki niezdolności do zapłodnienia komórki jajowej muszą być leczone farmakologicznie., nie mniej jednak l-karnityna wpływa na poprawę jakości spermy, wiec w celach profilaktycznych mogą ją stosować także zdrowi mężczyźni.

Niepłodność diagnozuje się, jeżeli para stara bezskutecznie stara się o dziecko przez okres dłuższy niż dwanaście miesięcy, podczas których odbywa regularne stosunki seksualne bez stosowania środków antykoncepcyjnych. W Polsce cierp[i na nią szacunkowo aż 20% zdrowych par. niepłodność jest tak powszechna, że Światowa Organizacja Zdrowia wpisała ją na listę chorób cywilizacyjnych.
L-karnityna bierze czynny udział w procesie dojrzewania plemników, a ponieważ stanowi dla nich źródło energii, toteż od niej zależna jest też w dużym stopniu ruchliwość plemników i ich zdolność do przeżycia w organizmie kobiety.

Zdolność l-karnityny do zapobiegania niepłodności czynnościowej oraz jej leczenia została potwierdzona naukowo. Na podstawie badań klinicznych stwierdzono, iż ruchliwość plemników jest wprost proporcjonalna do stężenia l-karnityny w męskim organizmie. W innym badaniu części pacjentów podawano l-karnitynę, natomiast pozostałej części placebo. Okazało się, że tylko ci pacjenci, którzy przyjmowali l-karnitynę, w niedługim czasie byli zdolni do zapłodnienia partnerek.

L-karnityna może pozytywnie oddziaływać na spermę tylko wtedy, gdy mężczyzna przyjmuje ją w ilości nie mniejszej niż dwa gramy na dobę.

L-karnityna stosowana jest również pomocniczo w leczeniu oligoastenozoospermii. Jest to schorzenie polegające na zbyt małej zawartości plemników w spermie. Diagnozuje się ją, gdy w jednym mililitrze spermy jest mniej plemników niż 20 milionów, przy czym mniej niż połowa z nich wykazuje szybki ruch postępowy. L-karnityna przedłuża żywotność plemników, przez co jest w stanie wyeliminować oligoastenozoospermię.

Suplementacja l-karnityny wywiera istotny wpływ na poprawę jakości spermy, ulepsza integralność DNA nasienia, przez co zwiększa szansę na zapłodnienie i podnosi prawdopodobieństwo powstania zdrowego zarodka, bez wad genetycznych. Jest to zatem inwestycja również w przyszłość dziecka!

Dodaj komentarz