L-karnityna a cukrzyca

W ciągu ostatniego dziesięciolecia liczba zachorowań na cukrzycę wzrosła tak gwałtownie, że obecnie uważa się ją za jedną chorób cywilizacyjnych. Osoba z cukrzycą może funkcjonować normalnie, jednakże musi prowadzić odpowiedni tryb życia, stosować właściwą dietę oraz przyjmować leki pobudzające produkcję insuliny przez trzustkę. Od pewnego czasu obok leczenia farmakologicznego chorym na cukrzycę zaleca się podawanie l-karnityny. Oprócz l-karnityny cukrzycy powinni przyjmować również jej pochodną, czyli acetyl-l-karnitynę, określaną skrótem ALC.

Najczęściej wykorzystywanym farmaceutykiem w przypadku cukrzycy insulinozależnej (cukrzycy typu II) jest chlorpropamid, czyli lek, który stymuluje komórki trzustki do produkowania insuliny. Przyczyną cukrzycy jest właśnie niedobór insuliny lub zupełny jej brak, spowodowany przez niedoczynność trzustki. L-karnityna wzmacnia działanie chlorpropamidu, a zatem sprawia, iż trzustka znacznie efektywniej produkuje insulin.

To jednak nie jedyny powód, dla którego l-karnityna jest szczególnie przydatna dla cukrzyków w walce z ich chorobą. W przypadku, gdy cukrzyca staje się powodem powstawania miażdżycy, cukrzyk może zachorować na neuropatię czyli chorobę nerwów obwodowych. L-karnityna skutecznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia neuropatii, która jest zaliczana do najgroźniejszych powikłań, do jakich może doprowadzić cukrzyca.

Innym niebezpiecznym powikłaniem cukrzycowym jest angiopatia cukrzycowa. Polega ona na uszkodzeniu naczyń krwionośnych, w efekcie czego może dojść do wielu poważnych konsekwencji. Należy do nich zaliczyć takie schorzenia i dolegliwości, jak miażdżyca, schorzenia nerek, uszkodzenie i odklejenie siatkówki oka, choroba wieńcowa czy stopa cukrzycowa. L-karnityna w znacznym stopniu opóźnia procesy rozwoju angiopatii cukrzycowej.

Cukrzycy często towarzyszy miażdżyca, czyli zwężanie tętnic z powodu zalegających w nich blaszek miażdżycowych, wytworzonych z nadmiaru szkodliwego cholesterolu LDL. –Karnityna zmienia molekuły cholesterolu LDL w ten sposób, że są one łatwiej wychwytywane przez cholesterol HDL, odpowiedzialny za usuwanie nadmiaru tego pierwszego. W ten sposób l-karnityna opóźnia zmiany miażdżycowe, a nawet całkowicie je hamuje w przypadku osób cierpiących na cukrzycę.

Jako, że l-karnityna prawie w całości znajduje się w mięśniach i chroni je przed uszkodzeniami, okazuje się niezwykle pomocna dla chorych na cukrzycę ponieważ ta choroba często powoduje osłabienie siły mięśni oraz ich uszkodzenia.

Dodaj komentarz