L-karnityna a choroby układu krążenia

L-karnityna stanowi istotny element profilaktyki schorzeń natury kardiologicznej i tych dotykających układ krążenia. Występuje ona w dużych ilościach w mięśniu sercowym oraz w mięśniach szkieletowych. Badania kliniczne wykazały, że stosowanie l-karnityny przez osoby cierpiące na choroby związane z mięśniem sercowym i zaburzeniami funkcjonowania układu sercowego po kilku tygodniach suplementacji odczuwały znaczną poprawę swojego stanu zdrowia.

Potwierdzeniem zbawiennego wpływu l-karnityny na układ krążenia, jest wynik badania klinicznego, w którym wzięła udział grupa dzieci. Podawano im l-karnitynę przez okres sześciu miesięcy. Po tym czasie zmiany w układzie sercowo-naczyniowym oraz mięśniowym badanej grupy zostały znormalizowane.

Lekarze polecają raczej suplementy zawierające l-karnitynę niż produkty pochodzenia zwierzęcego, które stanowią jej naturalne źródło. Wynika to z faktu, że pomimo stosunkowo zawartości l-karnityny, produkty odzwierzęce stanowią jednocześnie źródło nasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą doprowadzić do zawału serca. Z tego względu wskazane jest, żeby osoby skłonne do schorzeń układu krążenia oraz chorób kardiologicznych (m.in. kardiomiopatii, niedoczynności mięśnia sercowego, zaburzeń rytmu serca) przyjmowały l-karnitynę syntetyczną.

Wielu naukowców stwierdza, że wystarczy nawet niewielki niedobór l-karnityny, żeby rozwinęła się choroba wieńcowa, wywołująca w efekcie zawał serca.

L-karnityna zapobiega wielu schorzeniom związanym z układem krążenia. Oznacza to, że jej niedobór znacznie podnosi prawdopodobieństwo zachorowania na takie choroby. Wśród nich wymienić należy arytmię, zbyt małą siłę skurczliwości mięśnia sercowego, niedotlenienie mięśnia sercowego, migotanie przedsionków oraz wiele innych dolegliwości wywołanych zaburzeniami rytmu serca.

Jednym z ważniejszych lekarskich wskazań do stosowania l-karnityny jest choroba niedokrwienna serca oraz zaburzenia funkcjonowania krążenia obwodowego. Jego głównym symptomem jest odczuwanie zimna, mrowienia oraz drętwienia kończyn górnych i dolnych. Wiąże się to z niewydolnością mięśnia sercowego, które nie jest w stanie przepompować taką ilość krwi, jaką organizm aktualnie potrzebuje.

Suplementy diety z zawartością l-karnityny w sposób wszechstronny ochraniają układ krążenia oraz mięsień sercowy. L-karnityna jest potrzebna także osobom nie cierpiącym na takie schorzenia, p[ponieważ jej niedobory właśnie do nich prowadzą. Lepiej nie czekać, aż pojawią się pierwsze symptomy choroby, tylko zawczasu zainwestować w profilaktykę swojego zdrowia.

Dodaj komentarz