Działania niepożądane lkarnityny

W toku badań klinicznych udowodniono, że przedawkowanie l-karnityny raczej nie wywołuje działań niepożądanych. L-karnityna jest bezpieczna oraz bardzo dobrze tolerowana przez ludzki organizm. Nawet przyjęcie zbyt dużej dawki l-karnityny nie jest w stanie doprowadzić do szkodliwych efektów ubocznych, ponieważ jej nadmiar jest wydalany wraz z moczem.

Trudno jednoznacznie orzec, jaka ilość l-karnityny może powodować jej przedawkowanie. Ta trudność jest spowodowana faktem, że dobowe zapotrzebowanie na l-karnitynę jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji człowieka oraz od trybu jego życia. Przykładowo osoby ciężko pracujące fizycznie oraz prowadzące intensywny trening fizyczny powinni przyjmować nawet 1 – 2 gramy l-karnityny na dobę, a osobom, które prowadzą raczej siedzący tryb życia, wystarczy zaledwie 15 mg l-karnityny dziennie.
Jak dotąd nie przeprowadzono jeszcze badań, na podstawie których możliwe byłoby dokonanie oceny toksyczności l-karnityny w przypadku jej długotrwałego stosowania.

W wyniku badań przeprowadzonych na zwierzętach stwierdzono, że l-karnityna nie powoduje żadnych skutków ubocznych nawet podczas ciąży i karmienia, nie istnieją żadne dowody, że może ona zaszkodzić kobiecie ciężarnej i karmiącej albo wpłynąć na rozwój płodu lub dziecka karmionego piersią.

Istnieje jednak nieznaczne ryzyko, że przedawkowanie l-karnityny może wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najczęściej jest to biegunka oraz bóle brzucha, niekiedy również nudności oraz wymioty. Jeżeli pojawi się biegunka, konieczne jest przyjmowanie dużych ilości płynów (przede wszystkim niegazowanej wody mineralnej w ilości 2 – 3- litry na dobę). W ten sposób można zapobiec odwodnieniu organizmu. Nudności wywoływane nadmiarem l-karnityny mają charakter przejściowy. Można zatem stwierdzić, że stosowanie l-karnityny nie wiąże się z żadnymi poważniejszymi skutkami ubocznymi ani z zagrożeniami dla zdrowia.

Wysoki stopień bezpieczeństwa l-karnityny i brak efektów mutagennych, karcynogennych oraz teratogennych wynika z faktu, iż jest to substancja całkowicie naturalna – występuje ona w ludzkim organizmie i jest przez niego produkowana, jednak w ilościach śladowych (dlatego należy zadbać o odpowiednią dietę i ewentualnie o suplementację l-karnityny).

Dodaj komentarz